רואה חשבון

אפל נדרשת לשלם באירופה 14.5 מיליארד דולר

30/08/2016, 13:27
החברות-הבנות של אפל באירלנד שילמו 1% או פחות מס, בהשוואה למס חברות של 12.5% באירלנד
בריסל הטילה על אפל קנס בגין אי-תשלום מסים: 14.5 מיליארד דולר בתוספת ריבית. אפל: ״אנחנו מצייתים לחוק ומשלמים מסים בכל מקום שאנו פועלים״

לטענת רשות ההגבלים האירופית, חברת הטכנולוגיה האמריקאית זכתה לסיוע לא חוקי מצד ממשלת אירלנד לאורך שנים, דבר שפגע בתחרות באירופה.

חוב המס העצום, מכין את הקרקע למאבק בין ארה”ב לאירופה על מיסוי חברות רב-לאומיות שבסיסן בארה”ב, על ההתמקדות לכאורה של רשויות האיחוד האירופי בעמק הסיליקון ועל ההתערבות של בריסל במדיניות המיסוי של מדינות האיחוד.

רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי טוענת כי המבנה של החברה באירלנד אינו תואם את המציאות הכלכלית. אף שרוב הרווחים שנרשמו על-ידי שתי חברות-בנות של אפל, שניהלו את כל מכירותיה מחוץ לארה”ב, יוחסו ל”מטה החברה” – רשות ההגבלים מצאה כי מטה כזה היה קיים “רק על הנייר” ולא מסוגל היה להפיק רווחים אלה.

“רווחים אלה, שהוקצו ל’מטה’, לא היו חייבים במס בשום מדינה בהתאם להוראות מסוימות בחוק המס האירי, אשר אינן בתוקף עוד”, קבע האיחוד האירופי.

הממונה על ההגבלים העסקיים באיחוד, מרגרתה וסטאגר, הוסיפה כי חברות האיחוד אינן יכולות להעניק הטבות מס לחברות מסוימות ולא לחברות אחרות: “החקירה של הרשות הגיעה למסקנה כי אירלנד העניקה לאפל הטבות מס לא חוקיות, אשר אפשרו לה לשלם הרבה פחות מס מאשר חברות אחרות על פני שנים רבות. למעשה, יחס סלקטיבי זה אפשר לאפל לשלם מס חברות אפקטיבי על רווחיה באירופה, בשיעור שנע מ-1% בשנת 2003 ועד 0.005% בשנת 2014”.
עם זאת, הוסיפה וסטגר כי “זהו לא עונש, אלא מסים שלא שולמו. באמנת האיחוד נקבע כי כל מדינה חברה קובעת את שיעור המסים שלה. אבל אפל רחוקה מאוד משיעור מס החברות באירלנד, שהוא 12.5%”.

לאחר הפסיקה, אירלנד תצטרך להחיל מס חברות בשיעור של 12.5% כמעט על כל הרווחים המיוחסים לשתי החברות-הבנות העיקריות, ששמן Apple Sales International ו-Apple Operations Europe.

לא בהכרח שהחלטה זו תוביל לתשלומי מס גבוהים יותר של חברות המבצעות תכנוני מס אגרסיביים באמצעות חסרות זרות באזורי מיסוי נמוכים.
בפני אפל ובפני חברות ענק אחרות כגון, גוגל, אמזון, מיקרוסופט ועוד, עומדות עשרות מדינות ומרכזים פיננסים מובילים שישמחו לקבל כל אחת מהחברות הללו כולל רמת המיסוי שמשלמות כיום.
בסינגפור בהונג קונג ובאנגליה (שאחרי הברקזיט לא כפופה מיסויית לאיחוד האירופי) הודיעו שישמחו לסכם עם אפל על מס חברות בהתאם לצורך.

נראה שהמפסידה הגדולה לא תהיה אפל אלא דווקא אירלנד שתאבד תוך כמה שנים כמה מהחברות הבינלאומיות הגדולות הממוקמות אצלה שימצאו מרכזים פיננסיים חדשים למקם אצלם את המטה החברה וימשיכו לשלם מיסוי אפסי.


ג׳ינו ושות׳ רואי חשבון

ג’ינו ושות’ רואי חשבון, נוסד בתל אביב בשנת 2009, המשרד עוסק במגוון שירותי רא... קרא עוד >

החדשות האחרונות

  1. הבהרות לעניין רישום ותיעוד מענקי הסיוע לעצמאים ולעסקים
    להלן הבהרות שפרסמה רשות המסים לרישום ותיעוד מענקי הסיוע לעצמאים ולעסקים: 1. על פי הוראות החוק לסיוע כלכלי, בפרק ה: בסעיף 18ל

  2. מענקי קורונה

  3. קרא את כל החדשות >
כניסת משתמשים
תכתבו לנו
1
אנו זמינים עבורכם גם בוואטסאפ לכל שאלה או בקשה.