רואה חשבון

עצמאים

עוסק מורשה או חברה

להחלטה בדבר התאגדות כחברה בע"מ או פתיחת תיק עוסק מורשה אספקטים שונים, לכל דרך התאגדות כאמור הבדלים שונים, יתרונות וחסרונות.

שיקולים כלליים

יתרון מרכזי של התאגדות כחברה בע"מ הינו הגנה משפטית לבעלי החברה (בעלי המניות). קיימת הפרדה משפטית בין החברה לבין בעליה. החברה היא ישות משפטית נפרדת אשר יש באפשרותה לתבוע ולהיתבע, ע"י כך למעשה, לא ניתן יהיה לתבוע את בעלי המניות באופן ישיר לגבי אחריותם למעשי החברה או לרדת לנכסיהם האישיים. בעלי המניות חשופים רק לכספים שהשקיעו בחברה אשר בבעלותם אך לא לרכושם הפרטי. כאשר אדם עצמאי מאוגד כעוסק מורשה לעניין מע"מ אין הגנה כאמור. עוסק מורשה נוטל את כל האחריות לפעולותיו בעסקו ובמקרה של תביעה, ניתן לרדת לנכסיו האישיים ללא כל קשר לפעילותו העסקית.
במקרה של חדלות פירעון וכישלון העסק, חשוף העוסק לפשיטת רגל ועיקול נכסיו הפרטיים אך כאשר חברה מגיעה לחדלות פירעון, לא ניתן להגיע לנכסיהם של בעלי המניות.
יצוין כי ספקי אשראי, בנקים, וכן, ספקים ולקוחות גדולים, יכולים לבקש ערבויות אישיות של בעלי החברה ואז במידה והחברה תיכנס להליך של פירוק, ניתן יהיה לרדת לנכסיהם האישיים. עם זאת, רוב המתקשרים עם חברה אינם דורשים ערבויות אישיות ועל כן יהיו מוגנים במקרה של חדלות פירעון.
יתרון נוסף בהתאגדות כחברה בע"מ הוא מוניטין העסק, חברה בע"מ נתפסת בעיני לקוחות ובעיני ספקים כיציבה, אמינה ורצינית לעומת עוסק מורשה שהינו יחיד.

שיקולי מס

מיסוי חברה בע"מ הינו בשיעור של 26.5% על רווחיה. במידה ובעלי החברה (בעלי המניות) ימשכו את רווחי החברה, ימוסו במס דיבידנד בשיעור של 30%. לעומת זאת, שיעור המס אותו ישלם עוסק מורשה הינו מדורג לפי מדרגות מס עד לשיעור מקסימלי של 50%.
כאשר הכנסתו של עוסק נמוכה, ואינה מגיעה למדרגות מס גבוהות, עדיף לו להתאגד כעוסק מורשה. יצוין כי בעלי מניות שמתאגדים כחברה, יכולים למשוך משכורות וליהנות משיעורי מס נמוכים של מדרגות המס כמו של עוסק מורשה.
כאשר חברה בע"מ היא ברווח, אין יתרון במשיכת כל הרווח וזאת משום ששיעור המס דומה מאוד לשיעור מס שולי של עוסק מורשה, כאשר הכנסותיו גבוהות. כאשר אין צורך במשיכת הרווחים, הם יוכלו להישאר בחברה, ואז ישלם מס בשיעור של 26.5%.
את הרווחים שנצברו, יוכל להשקיע באפיקים שונים ותשלום המס ישולם אך ורק בעת משיכת הרווחים.

ביטוח לאומי

חברה בע"מ אינה חייבת כלל בתשלום ביטוח לאומי לעומת יחיד (עוסק מורשה) אשר משלם ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות בשיעורים של 9.82% מחלק ההכנסה שעד 60% מהשכר הממוצע (5,297 ₪)  ו – 16.23% מחלק ההכנסה שמעל 60% מהשכר הממוצע ועד ההכנסה המרבית החייבת בדמי ביטוח (שיעור מלא) – 42,435 ₪

הנהלת חשבונות

עוסק מורשה נדרש לנהל את ספרי הנהלת החשבונות בשיטה חד צידית לעומת חברה שמחויבת על פי חוק החברות לנהל חשבונותיה בשיטה דו צידית. בשל כך, עלויות הנהלת החשבונות תהיינה גבוהות יותר בחברה בע"מ. עם זאת באמצעות הנהלת חשבונות דו-צידית, ניתן ללמוד על העסק באופן מקיף, להסיק מסקנות וע"י כך לשפר את תוצאותיו הכלכליות.

רואה חשבון

חברה בע"מ מחויבת בכל שנה להגיש דו"ח שנתי כספי מבוקר ע"י רואה חשבון, וזאת בנוסף לעלויות הכרוכות בהנהלת חשבונות. עוסק מורשה לעומת חברה בע"מ מגיש בסוף שנה דוח אישי אשר עלות הכנתו, נמוכה מעלות הכנת דו"ח כספי של חברה בע"מ.

אגרות

חברה בע"מ תישא בעלויות של אגרת רשם החברות שנתית.


ג׳ינו ושות׳ רואי חשבון

ג׳ינו ושות׳ רואי חשבון הינו משרד בוטיק בתל אביב המספק ללקוחותיו מגוון של שירותים הנותן מענה לצרכיהם בתחומים הבאי... קרא עוד >

החדשות האחרונות

  1. רשות המסים מתלבשת על השחקנים בזירת המטבעות הדיגיטליים
    בעלי ארנקים דיגיטליים ומטבעות קריפטו מצאו בחודשים האחרונים בתיבת הדואר שלהם מכתבי דרישה לחשוף את כל המידע על פעילותם בזיר

  2. אפל נדרשת לשלם באירופה 14.5 מיליארד דולר
    30/08/2016, 13:27 החברות-הבנות של אפל באירלנד שילמו 1% או פחות מס, בהשוואה למס חברות של 12.5% באירלנד בריסל הטילה על אפל קנס בגין אי-תש

  3. קרא את כל החדשות >