רואה חשבון

הגדרת עסק

עוסק מורשה או עוסק פטור?

שאלה שתעמוד בפני מי שמחליט להקים עסק היא האם לפתוח עסק כעוסק פטור או כעוסק מורשה. מובן שכדאי לבחון את שתי האופציות ולהחליט מה מתאים יותר לאופיו של העסק.

עוסק מורשה

פתיחת עסק כעוסק מורשה הינה צורת התאגדות למי שמחזור עסקאותיו גבוה מסך של 77,993 ₪ בשנת 2013.

בעל העסק, יפתח עוסק במע”מ, יקבל תעודת עוסק מורשה ולאחר מכן יהיה עליו להדפיס חשבוניות מס.

עוסק מורשה גובה מע”מ על ההכנסות שלו ומקזז את המע”מ על ההוצאות שלו. עוסק מורשה מדווח על מחזור העסקאות שלו בדרך כלל אחת לחודשיים. במידה ומחזור העסקאות השנתי עולה על סך של מליון וחצי ₪, יהיה עליו לדווח על עסקאותיו אחת לחודש.

עוסק פטור, בניגוד לעוסק מורשה אינו מדווח על עסקאותיו אלא פעם בשנה.

מי שצופה כי תהיינה לו הוצאות רבות בפתיחת העסק ו/או צופה כי מחזור עסקאותיו יהיה גבוה מהתקרה לעוסק פטור, מוטב לו לבחור בצורת התאגדות זו.

בנוסף, לעיתים ההחלטה להתאגד בצורת התאגדות זו היא מסיבות תדמיתיות מול הלקוחות.

עוסק פטור

עוסק פטור היא צורת התאגדות הפוטרת את בעל העסק מלדווח על עקאותיו למע”מ באופן שוטף. הדיווח למע”מ מתבצע אחת לשנה בטופס מיוחד בו מדווחים על ההכנסות השנתיות אשר מוגבלות עד תקרה של 77,993 ₪ בשנת 2013.

ישנם מספר מקצועות שלא יכולים להרשם כעוסקים פטורים: אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנאי שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מנהל חשבונות, מתורגמן, סוכן ביטוח,עורך דין, רואה חשבון או שמאי, בעל מעבדה כימית או רפואית. רופא, לרבות פסיכולוג, פיזיוטרפיסט, רופא וטרינר, רופא שיניים או מרפא שיניים.

נותני השרותים הבאים אינם יכולים להרשם כעוסקים פטורים: מופע אמנותי, לרבות הנחיה במופע; בניית תפאורה או הכנתה;הכנת מבחנים, בדיקתם וכן ניהול מבחנים או פיקוח עליהם;הרצאה, הוראה, הדרכה, תרגול או השתתפות במופע שאינו מופע אמנותי; כתבנות או קצרנות; תרגום בכתב או בעל פה; כתיבה או עריכה, פישור.

בעל העסק יפתח תיק במע”מ ויקבל תעודת עוסק פטור. לאחר מכן, יהיה עליו להדפיס פנקס קבלות.

צורת התאגדות זו כדאית ונפוצה בידי מי שמעוניין להוציא לפועל עסק זעיר או יזמות קטנה וברור לו ו/או אינו מעוניין לעבור את תקרת ההכנסות. כמו כן ידוע למקים העסק כי ההוצאות הכרוכות בפתיחתו אינן גבוהות.

עוסק פטור לא יגבה מע”מ על עסקאותיו וכן, לא יקזז מע”מ בגין ההוצאות.

עוסק פטור מחוייב בהגשת דו”ח שנתי לרשויות המס.


ג׳ינו ושות׳ רואי חשבון

ג’ינו ושות’ רואי חשבון, נוסד בתל אביב בשנת 2009, המשרד עוסק במגוון שירותי רא... קרא עוד >

החדשות האחרונות

  1. הבהרות לעניין רישום ותיעוד מענקי הסיוע לעצמאים ולעסקים
    להלן הבהרות שפרסמה רשות המסים לרישום ותיעוד מענקי הסיוע לעצמאים ולעסקים: 1. על פי הוראות החוק לסיוע כלכלי, בפרק ה: בסעיף 18ל

  2. מענקי קורונה

  3. קרא את כל החדשות >
כניסת משתמשים
תכתבו לנו
1
אנו זמינים עבורכם גם בוואטסאפ לכל שאלה או בקשה.